top of page
Anksiyete
Kaygı (Anksiyete) Bozukluklarının
Tedavisi
kaygı.jpg
  • Kaygı (Anksiyete) nedir?

  • ​Kaygı/ anksiyete tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır? Bu ilaçların yan etkisi var mıdır?

  • Kaygı/anksiyete tedavisinde ilaçsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Kaygı nedir?

Kaygı (anksiyete), insanların belirli dönemlerde yaşadığı korkuya benzeyen şiddetli bir duygudur. Normal şartlarda anksiyete kişiyi tehlikelerden koruyup, hayatta kalmak için gerekli olan kaçma ya da savaşma becerisine zemin hazırlar. Bu donanım hemen hemen bütün insanlarda vardır. Hayatta kalmak için gayet gerekli olan bu donanımın bozulmasıyla 'Yaygın Anksiyete Bozuklukları' diye adlandırılan patalojik durum ortaya çıkar. Ortamda korkulacak herhangi bir durum veya nesne olmaksızın kişi sanki çok kötü bir şey olacakmış hissine kapılır ve sürekli bir endişe halinde olur. Bu endişe hali panik derecesine kadar gelebilir. Genellikle günlük yaşamı ve işlevselliği olumsuz yönde etkiler. Genel klinik görünümde huzursuzluk, çabuk sinirlenme, yerinde duramama, dikkatsizlik, unutkanlık, çökkünlük hali olabilir. Bunun yanında fiziksel bir takım belirtiler de bulunabilir. Bunlardan bazıları; çarpıntı, hızlı kalp atışı, ağız kuruluğu, yüksek kan basıncı, kaslarda gerginlik, terleme, titreme, yüzde kızarma, sık idrara çıkma, tüylerin diken diken olması ve nefes alıp vermekte güçlük çekmedir.

Depresyon
Depresyonun Tedavisi
depresyon.jpg
  • Depresyon nedir?

  • Depresyon tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır? Bu ilaçların yan etkisi var mıdır?

  • Depresyon tedavisinde ilaçsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Depresyon nedir?

Depresyon; Türkçe anlamı çökkünlük olan, bireyin isteksizlik, üzüntü, keder, umutsuzluk ve durgunluk gibi duyguları şiddetli ve uzun süreli yaşamasına neden olan ruhsal bir rahatsızlıktır. Önceden hoşa giden faaliyetlerden keyif almamama, günlük yaşam işlerini sürdürmekte zorlanma ile birlikte iş, okul, aile, sosyal yaşam gibi önemli alanlarda uyumsal bozulmalar görülebilir. Depresyondaki kişi kendini, çevresini ve geleceğini olumsuz görür. Yaşam boyu yaygınlığı kadınlarda %10-25, erkeklerde de %5-12 olarak görülmektedir.

Depresyonun ortaya çıkmasına çevresel, kalıtsal, biyolojik, bilişsel ve fiziksel faktörlerden birkaçı ya da hepsi sebep olabilir.  Depresyonu tetikleyen yaşam olayları; iş kaybı, şehir değiştirme, bir ilişkinin bitmesi, sevilen birinin kaybı, ev değiştirme, mevsim değişikliği, işten memnun olmama, aile bireyleri ile çatışma, yalnızlık, doğum, okuldan mezun olma, alkol/ilaç kullanımı ve bedensel hastalıklar olabilir. 

Depresyonda olan birey depresyonun belirtileri olan isteksizlik, enerjisizlik ve yorgun hissetme sebebi ile aktivitelerini azaltır. Hatta yapması gereken önemli işleri (işe, okula gitmek vb.) bile yapmamaya başlar. Sorumluluklarını yerine getirmemek ve yapılmayan işlerin birikmesi ile kendisini suçlu ve başarısız hisseder. 

bottom of page